kā uzpīt zāļu vainadziņu Jāņiem un ne tikai?

šī pamācība vairāk domāta iesācējiem, bez priekšzināšanām 🙂

Ziedi

Salasa zaļumus/ziedus/smilgas- visu, ko ir plānots iepīt vainagā.  Ja vien nav tiešām plānots iebrist īstā lauku pļavā, tad labāk ir visu salasīt jau iepriekš. Man bija piepilsētas variants- ar pirktām margrietām un rudzupuķēm, un salasītiem zaļumiem un maziem ziediņiem
Par to, ko vajag iepīt Jāņu vainagā un kāda zālītēm nozīme, ir dažādas versijas. Katrā ziņā vajag izmantot dažādus augus, vainagu taisot bagādīgu un kuplu.
Piemēram, palasīju Latviešu tautas ticējumu grāmatu, tur versijas dažādas –  ka jāizmanto deviņi ziedi, trejdeviņi ziedi, vai pa deviņiem ziediem no deviņām puķēm, vai pa deviņām no trim, vai pa trim no deviņām.
Es liku iekšā arī zaļumus, lai vieglāk un ātrāk pinas, bet tas, protams, katras pašas ziņā.

Sagatavošanās pīšanai (ne-obligāti)
Daudz vieglāk būs pīt uz kaut kādas pamatnes. Tāpēc paņemam plānu drātīti un piemēram to atbilstoši galvas formai. Ja ir pieejams, tad aptinam to ar kādu zaļu lentīti, bet principā netraucēs arī, ja tas nebūs izdarīts.
Tāpat arī vieglāk būs pīt, ja stiebriņus piesiesi ar diegu, tāpēc sagatavo diegspolīti. Būs ērti, ja pa rokai būs arī šķēres.
Atkal jau, protams, ja meistarība atļauj, var iztikt bez šiem palīglīdzekļiem.

Pīšana

Ticējumi vēsta, ka vainadziņš jāpin krustcelēs, vēl dažos uzsvērts, ka tas jādara klusējot – nebilstot ne vārda 🙂
Vaiņagus pinot, Jāņa naktī meitai ja’būt gluži mēmai, t.i. nemaz nevarot runāt, tad tik sapnī dabūjot brūtgānu redzēt.
Ja izmanto pamatni, tad ņem ziediņus, nogriez tiem garos kātus, atstājot kādus 3-5 cm un tin pa mazam gabaliņam klāt drātītei. Ja neizmanto pamatni, tad  principā sistēma tāda pati tikai laiku pa laikam jāiepin kaut kas ar garāku kātu, kas satur kopā visu pinumu.  Ja neizmanto pamatni, tad arī jāseko līdzi vainaga garumam un īpaši jāpiestrādā pie salaiduma vietas, savienojot sākumu un galu, rūpīgi to nostiprinot.
Ja neizmanto diegspolīti, tad visi garie kāti tiek izmantoti, lai stiprinātu pinumu, kā bērnībā, pinot pieneņu vainagus. Bet, ja esi iesācēja, vienkāršāk būs tomēr ar diegu.

Piezīmes

Vainadziņu var izmantot zīlēšanai 🙂

Jāņu naktī meita nopin vainadziņu un iet ar to gulēt. Kuru sapnī redz noņemam vaiņagu, tas būs nākošais dzīves draugs.
Jāņa vakaru (nevienu vārudu nerunājot) jāskrien uz pļavu. No trejām puķēm jāņem trejfdeviņi pušķi un jānovij vaiņags. Tāpat- nerunājot – jāskrien mājā un vaiņags jāsviež ābelē. Cik reizes vaiņags krīt zemē, tik gadu vēl jāgaida līdz kāzām.
( ir arī citi varianti- ka jāsviež ozolā, vai vienkārši jebkurā kokā)
Jāņu naktī meitas iet pie dīķa un met vaiņagus, kuras vaiņags noplūdīs, tad tā šogad precēšoties, bet ja nenoplūdīs, tad neprecēšoties.

/ticējumi no Prof. P.Šmita sakārtotā krājuma Latviešu tautas ticējumi II sējums, 1940.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.