kā notiek balsu skaitīšana pašvaldību vēlēšanās?

Vai esi kādreiz aizdomājies, kā simtiem un tūkstošiem vēlēšanu zīmju tiek pārvērstas konkrētu partiju deputātu uzvārdos? Ja neesi, tad varbūt esi iemetis tukšu aploksni, saplēsis vēlēšanu zīmi, negājis uz vēlēšanām vai vismaz balsojis par kādu joka pēc? Tad skaties, kas notiek ar tavu balsi.

Un it īpaši pašvaldību vēlēšanās, kur katras pašvaldības balstiesīgo skaits ir relatīvi neliels, liela nozīme ir katrai individuālajai balsij, tāpēc ir svarīgi zināt, kas notiek skaitot balsis.

Pamācība, protams, nav domāta reālajiem balsu skaitītājiem, tāpēc detaļas par protokola ierakstiem u.c. procedūrām lasi Pilsētas domes, novada domes un pagasta padomes vēlēšanu likums

1.solis

Saskaita derīgās vēlēšanu aploksnes (neatverot) urnā.

Par nederīgām uzskatāmas saplēstas vēlēšanu aploksnes un tās vēlēšanu aploksnes, kuras nav apzīmogotas ar attiecīgās vēlēšanu iecirkņa komisijas zīmogu.
Ja vēlēšanu kastē ir vēlēšanu zīmes, kas neatrodas vēlēšanu aploksnēs, tās tiek uzskatītas par nederīgām un “dzēstas”.
NB! Par nodoto balsu kopskaitu ( vēlēšanās piedalījušos vēlētāju kopskaitu) uzskatāms derīgo vēlēšanu aplokšņu skaits.

2.solis

Atver aploksnes un konstatē to saturu.
Atsevišķi nodala tās aploksnes, kurās ir viena derīga vēlēšanu zīme un tās aploksnes, kurās ir:

  •  vairāk par vienu vēlēšanu zīmi
  • cita apgabala vēlēšanu zīme
  • saplēsta vēlēšanu zīme
  • vai aploksnē nav vēlēšanu zīmes.

Ja vēlēšanu aploksnē ir vairākas pilnīgi vienādas vēlēšanu zīmes, par derīgu atzīstama un skaitīšanai pie derīgajām vēlēšanu zīmēm pievienojama viena no tām, bet pārējās atzīstamas par nederīgām. Bet, ja vēlēšanu aploksnē ir vairāk par vienu vēlēšanu zīmi, turklāt vēlēšanu zīmes nav vienādas pēc satura (arī pēc izdarītajām atzīmēm), tā atzīstama par aploksni bez derīgas vēlēšanu zīmes.

3.solis

Saskaita par katru sarakstu (partiju) nodotās balsis un sadala tās grozītajās un negrozītajās.
Par grozītām uzskatāmas vēlēšanu zīmes, kurās vēlētājs pretī kāda kandidāta uzvārdam tam paredzētajā vietā izdarījis atzīmi “+” vai svītrojis kandidāta vārdu vai uzvārdu. Pārējās vēlēšanu zīmes uzskatāmas par negrozītām.

Brīdinājumi

Deputātu vietu sadalē pašvaldībā nepiedalās tie kandidātu saraksti, kuri šīs pašvaldības vēlēšanās saņēmuši mazāk nekā piecus procentus no nodoto balsu kopskaita. Par nodoto balsu kopskaitu (vēlēšanās piedalījušos vēlētāju kopskaitu) uzskatāms derīgo vēlēšanu aplokšņu (sk.1.soli) skaits!

4.solis

Saskaita balsis par katru kandidātu.
Par kandidātu nodoto balsu skaits = balsu skaits, kas nodots par kandidātu sarakstu, kurā minēts šis kandidāts –  to vēlēšanu zīmju skaits, kurās šā kandidāta vārds un uzvārds ir svītrots + to vēlēšanu zīmju skaits, kurās vēlētāji pretī šā kandidāta uzvārdam ir izdarījuši atzīmi “+”.

Katrā kandidātu sarakstā pieteiktie kandidāti sarindojami pēc saņemto balsu skaita.

5.solis

Nosaka dalījumus secīgi ar 1, 3, 5, 7 un tā tālāk, līdz dalījumu skaits ir vienāds ar kandidātu sarakstā pieteikto kandidātu skaitu un nosaka deputātu vietu skaitu katram sarakstam.

Jā, par katru sarakstu (partiju) nodoto balsu skaitu (3.solis) dala ar 1, tad ar 3, tad ar 5 u.t.t.. Rezultātā veidojas skaitļu tabula.
Dalījumus sanumurē dilstošā secībā un deputātu vietas secīgi saņem tie kandidātu saraksti, kuriem atbilst lielākie dalījumi. Piemēram, ja pašvaldībā ir 10 deputātu vietas, tad “top10” dalījumi norāda uz vietu sadalījumu pa partijām.

(to sauc par Senlāga metodi vispār)

6.solis

Nosaka konkrētos deputātus no attiecīgajām partijām.
Piemēram, ja atbilstoši dalījumiem partija X ieguvusi 3 deputātu vietas, tad no tās partijas par deputātiem kļūst 3 kandidāti, kas ieguvuši visvairāk balsis (sk.4.soli)

Piezīmes
  1. Tadējādi var redzēt, ka saplēst aploksni, vai mēģināt iemest vēlēšanu zīmi kaut kādā savā aploksnē nav prātīgi- to neskaitīs vispār.
  2. Tā vietā piedalīties vēlēšanās, bet nebalsot ne par vienu partiju var, iemetot urnā tukšu aploksni.
  3. Balsojot par kādu vienu cilvēku, piemēram, populāru dziedātāju vai vienkārši savu draugu, kas atrodas saraksta pēdējā vietā, un visticamāk netiks ievēlēts, tu, pirmkārt, balso par visu sarakstu (t.i. par KATRU kandidātu) un tikai tad par konkrēto cilvēku. Tāpēc, ja neatbalsti pārējos,vismaz izsvītro tos.
  4. Balsojot par mazām, ne īpaši populārām partijām (kas nesasniedz 5% robežu), tikai tāpēc, ka par lielajām negribas, tev tās nepatīk utml., tu faktiski panāc to, ka tava balss neko nenozīmē-tā paliek vienkārši zem svītras un ļauj lielajām partijām tikt cauri ar mazāku balsu skaitu. Šo ir svarīgi ielāgot, jo pašvaldībās kopumā ir nepieciešams neliels balsu skaits, lai tiktu ievēlēts. Paskaties iepriekšējo vēlēšanu rezultātus, ja netici 🙂

Balso gudri!

p.s. Piemērā izmantoti attēli no Centrālās vēlēšanu komisijas mājas lapas. Papildinformāciju un kontaktus meklē  – www.cvk.lv !

0 Replies to “kā notiek balsu skaitīšana pašvaldību vēlēšanās?”

  1. Varbūt kāds grib būt par novērotāju vēlēšanu iecirknī Jūrmalā? Ja ir vēlme, tad varu izkārtot šādu iespēju. Bet tas būs nopietns darbs no rīta līdz vakaram un nakti, kamēr saskaita balsis.

  2. 2. punkts ir pretrunā ar 4. , jo nobalsojot par partiju, kas palien zem 5% nozīmē to pašu, kas tukša aploksne, bet tukša aploksne ir zelta vērtē negodīgiem vēlēšanu rezultātu skaitītājiem, tajās var iemest da jebkuru kandidātu sarakstu. Tā kā labāk balsot par mazpopulāru partiju nevis mest urnā tukšu apoksni.

    Tā ka iemest tukšu aploksni vai nobalsot pa nepopulāru sarakstu tikpat labi var nebalsot vispār. Aprēķinos kopējais vēstuļu skaits nekur nepiedalās.

  3. Vēstuļu skaits tiek ņemts vērā tikai nosakot vēlēšanu rezultātu leģitimitāti, to skaits NEDRĪKST pārsniegt vēlētāju skaitu apgabalā un punkts. Neuzķeraties uz provokācijām.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.